PSORIAZĖ

Viena labiausiai paplitusių odos ligų einanti iškart po neurodermito, yra PSORIAZĖ (žvynelinė). Šalia dermatologinio šios ligos gydymo labai svarbu ir

tinkamai prižiūrėti odą, tai šios ligos atvejais gali labai padėti. Žvynelinės priežastys gali būti labai įvairios.  Ją gali sukelti ir psichinės perkrovos, didelę reikšmę turi ir maistas, aplinka ir medikamentų vartojimas.

Hiperaktyvi oda

Žvynelinei  būdingi žvynelių pavidalo išbėrimai ir palyginti su sveika oda labai intensyvi odos ląstelių kaita (keranitocitenas) iš pamatinio į raginį sluoksnį. Ląstelės dalijasi daug sparčiau nei sveikos odos atveju. Tokiu atveju pažeistose vietose susidaro skaisčiai rausvi mazgeliai, padengti žvyneliais. Viršutiniam žvynelių sluoksniui būdingas sidabro atspalvis. Pažeidžiamos alkūnės, keliai, stuburkaulis ir galvos oda, taip pat viršutinis nagų sluoksnis. Dažnai jaučiamas niežulys, todėl oda būna sudirginta, sukeliami nedideli taškiniai kraujavimai. Priklausomai nuo odos pakitimų ir pažeistų kūno dalių išskiriami keli psoriazės tipai. Dažniausiai psoriaze susergama antrame    gyvenimo    dešimtmetyje

Paaugliai ja suserga dažniau nei vaikai. Psoriazė aprašyta jau viduramžiais. Didelę reikšmę turėjo kultūros įtaka. Psoriazė gali būti paveldėta. Ji nėra užkrečiama.

Gydymas

Žemiau išvardijamos mūsų laikais labiausiai paplitusios gydymo priemonės: šlapalas, salicilo rūgšties preparatai ir koncentruoti jūros druskos tirpalai atskiria žvynelius. Dervos preparatai ir kortikosteroidai gali atitolinti bėrimų atsiradimą. Cignolinas (ditranolis; „minutės terapija"), vitaminas D3 ir jo analogai, taip pat retinoidai (pvz., vitaminas A - retinolas atitolina greitą ląstelių dalijimąsi. Ciklosporinas A yra imunosupresinis vaistas. Dažnai derinamos Negyvosios jūros druskos vonios ir dozuojamas saulės spinduliavimas, atitinkamai ultravioletinis spinduliavimas arba psoralene terapija (šviesą sensibilizuojanti) kartu su ultravioletiniu spinduliavimu (PŪVA terapija).

Terapija, kuri remiasi liaudies medicinos patirtimi, yra palyginti jauna - fumaro rūgštis (išoriniam vartojimui) ar fumaro rūgšties atmaina (vidiniam vartojimui). Žvirbliarūtė (Fumaria officinalis) yra aguonų šeimos augalas, turintis fumaro rūgšties, ilgą laiką laikytas priemone odos ligoms gydyti. Gydymosi procesas turi būti kruopštus ir kontroliuojamas. Pavyzdžiui, cignolinas, užteptas ant sveikos odos, gali sukelti ilgai trunkančias odos ligas. Vitamino D3 analogas gali paveikti kalcio kiekį kūne. Vartojant kortikosteroidą, išlieka rizika, kad nustojus vartoti preparatą odos išbėrimų gali dar labiau padaugėti. Jaunos moterys, vartodamos retinoidus ilgą laikotarpį, turi vartoti patikimą kontracepciją.

Žvynelinė kosmetinėje praktikoje

Kosmetologė, susidūrusi su psoriazės pažeista oda, turi suprasti, kad ji negali atlikti dermatologinio gydymo. Tačiau sergantiems yra reikalinga apgalvota odos priežiūra. Kosmetologė gali pasiūlyti preparatų, kurie gali būti naudojami sveikai odai prižiūrėti, ar preparatų, skirtų odai apsaugoti.

Yra žinoma, kad daugelis plačiai paplitusių ir vartojamų kosmetikos preparatų nėra skirti psoriazės pažeistai odai prižiūrėti. Jų sudėtyje yra konservantų, kurie išvardinti kosmetikos priemonių taisyklėse (priede). Dėl kontakto su pažeista oda jie gali sukelti nepageidaujamų pokyčių. Kvepalai paprastai susideda iš daugelio skirtingų komponentų ir jie taip pat gali sukelti alergiją. Mineraliniai aliejai dėl savo tirštos konsistencijos padengia odos paviršių ir neleidžia odai atsinaujinti. Emulgatoriai gali sukelti problemų tarp odos sluoksnių. Psoriazės žvyneliai, kontaktuodami su nefiziologinėmis medžiagomis, gali ištirpti. Dėl šios priežasties naudojamoje kosmetikoje turi būti kuo mažiau cheminių medžiagų ir dar mažiau pagalbinių medžiagų

Odos niežulį gali sukelti ir paties ligonio išskirtos medžiagos, pavyzdžiui, prakaitas. Todėl drabužiai turėtų būti laidūs orui, leidžiantys odai kvėpuoti. Taip pat reikėtų vengti niežulį sukeliančių medžiagų, pavyzdžiui, vilnos. Kasdien prižiūrint odą reikia užtikrinti, kad ji būtų pakankamai riebi. Čia gali padėti aliejiniai preparatai ir emulsijos. Naudojant emulsijas reikėtų nepamiršti, kad emulgatoriai gali sukelti problemų tarp odos sluoksnių (žiūrėkite aukščiau). Todėl rekomenduojami kremai, kurių sudėtyje yra vandens ar aliejaus, taip pat tinka kremai, kurių sudėtyje yra šlapalo, juose emulgatorių yra labai mažai arba iš viso nėra.

Pavyzdys: kremai be emulgatorių ir derma-membran-struktur-bazės kremai (Derma-Membran-Struktur-Basiscremes), kurie mūsų dienomis kartu su farmaciniais biokatalizatoriais vartojami dermatologinėms ligoms gydyti. Kosmetologų pranašumas, kad odos gydytojas, gydydamas tuo pačiu pagrindu sukurtu kremu, kartu gali sustiprinti ir kosmetinį aprūpinimą.

Biokatalizatoriai ir priežiūros

Reikia rūpintis, kad oda gautų labiausiai pritaikytą ir atitinkamą priežiūrą. Kosmetiniuose kremuose galėtų būti, pavyzdžiui, tokios sudėtinės dalys:

alyvų aliejus (suteikia odai būtino riebumo);

simondsijos aliejus  (suteikia odai būtino riebumo);

sviestmedžio sviestas (suteikia odai būtino riebumo);

linolo   rūgštis   (nesočioji   riebioji rūgštis);

fosfato dilcholinas (stabilizuoja odos sluoksnius tiek ilgam, tiek trumpam laikotarpiui;    jis    yra liposomų,

pagrindinių dalelių derma-membran-struktur-kremų  (Derma-Membran-Struktur-Cremes) sudėtinė dalis);

pantenolis D (skatina gydymą);

vitaminas      A     (skatina      odos atsinaujinimą);

vitaminas     E     (sudėtinė     odos apsaugos dalis);

Aloe      Vera     (antibakterinis      ir drėkinantis);

hamamelis      (skatina      gydymą, sutraukia odą).

Kadangi psoriazės priežastys įvairios, kiekvieno paciento atveju reikia individualiai spręsti, kokie preparatai ar preparatų kombinacijos jiems labiausiai tinka. Klimato svyravimai (šilta, šalta; drėgna, sausa), grybelinės infekcijos ir sausa, svetimkūniams pralaidi oda yra labiausiai paplitę komplikacijas sukeliantys veiksniai. Todėl odos priežiūrai turi būti skiriamas tinkamas dėmesys. Odos priežiūra turi priklausyti nuo sezono kaitos ir oro sąlygų. 

Prausiantis reikėtų kiek įmanoma vengti odą nuriebinančio muilo, ypač skysto. Priešingai, rekomenduojamos aliejaus vonelės be emulgatorių. Odos apsaugai pritaikyti ir liposomų preparatai, kurių sudėtyje yra fumaro rūgšties.

Psoriazės atvejais psichologinę pagalbą teikia odą padengiantys vandeniui atsparūs maskuojamieji preparatai. Šio preparato nereikėtų tepti ant ūmaus uždegimo apimtos odos, tai padaryti galima tik panaudojus odos būklei pritaikytas priežiūros priemones. Taip užtikrinama, kad po grimu esančios priemonės veikia, o grimo sudėtyje esantys pigmentai, spalvos ir mineraliniai aliejai lieka odos paviršiuje ir nepatenka į ją.

Svarbus priežiūrai skirtų priemonių pasirinkimo kriterijus turėtų būti IINCI (International Ingredients Nomenclature of Cosmetik Ingredients) taisyklės. Grimas gali atlikti lemiamą vaidmenį sumažinant kančias ir suteikiant psichologinę pagalbą. Tačiau grimą rekomenduojama vartoti kiek įmanoma konkrečiam tikslui ir tam tikrą laiko tarpą, kad pakaktų laiko odos atsinaujinimo procesui. Grimui nuimti galima vartoti valomąjį pienelį be emulgatorių. 

Medikamentus, maistingąsias medžiagas ir odos priežiūrą reikėtų vertinti kritiškai. Čia kosmetologe gali panaudoti savo patirtį. Paciento priežiūros metu kurdama atpalaiduojančią atmosferą, kosmetologe gali tinkamai paveikti psichinę paciento būklę. Yra keturi dalykai, kurie psoriaze sergantiems klientams leidžia gyventi normalų gyvenimą:

dermatologinis gydymas;

kosmetologinė priežiūra;

tinkama mityba;

psichologinė parama.