ULTRAGARSO  ŽELĖ

Ultragarsas užėmė tvirtą vietą kosmetologijoje. Koks yra ultragarso gelių vaidmuo?

Sąvoka „ultragarsas“ taikoma garso bangoms, kurios viršija žmogaus ausies pažinimo gebėjimus, dažnių diapazone nuo 20 kHz iki 1 GHz.

Viskas priklauso nuo fizikos

Audinių sugeriamos garso bangos paverčiamos šilumine energija, dėl kurios gali padidėti temperatūra. Slėgis yra glaudžiai susijęs su ultragarso bangų energija: garso banga periodiškai sukuria žemą ir aukštą slėgį.

Labai žemas slėgis gali sukelti dujų burbuliukus (kavitaciją) audiniuose ir vėliau pažeisti audinius, todėl buvo sukurtos garso slėgio ribos. Žemo dažnio ultragarso bangos prasiskverbia giliau į audinį, o aukšto dažnio ultragarso bangos prasiskverbia tik į paviršinius sluoksnius. Garso slėgis diagnostikos reikmėms paprastai yra mažesnis nei 0,5 MPa. Skirtingoms programoms naudojami skirtingi diapazonai:

Terapiniams tikslams, akcentuojant šiluminį ir mechaninį poveikį, naudojamas dažnių diapazonas nuo 20 iki 800 kHz,

• Diagnostiniuose tyrimuose naudojami dažniai nuo 1 iki 40 MHz,

• Kosmetinėse procedūrose naudojami MHz diapazono dažniai.

Naudojamų kosmetologijoje ultragarsinių antgalių plotai būna  nuo vieno iki kelių cm². Čia dėmesys sutelkiamas į mechaninį ir šiluminį poveikį kartu su geresne cirkuliacija ir medžiagų apykaitos procesų stimuliavimu. Pavyzdžiui, prižiūrint celiulitą, daugiausia dėmesio skiriama riebalų sankaupų mobilizavimui.

• Ultragarso laidininkas

Dirbant su ultragarsu, būtina naudoti pagalbinę terpę. Ji turi užtikrinti optimalų ultragarso galvutės ir odos kontaktą, be oro burbuliukų, kad būtų užtikrintas idealus garso perdavimas. Skysčiai, tokie kaip vanduo ir alkoholiai, yra tinkamos terpės, tačiau netinka dėl jų lakumo ir mažo klampumo. Šiuo atžvilgiu buvo sukurti specialūs ultragarsiniai geliai.

Tiesą sakant, gelis yra skystis, kuriame yra tirštiklių, kad būtų lengviau pasiskirstyti ant odos. Yra lipogeliai ir hidrogeliai. Lipogeliuose yra augalinių, sintetinių ar mineralinių aliejų, todėl jie riebūs ir sunkiai pašalinami po procedūros. Pagrindinis hidrogelių komponentas yra vanduo, todėl po procedūros jie lengvai pašalinami, o net ir neatsargiai naudojant, netepa drabužių.

Pagrindinis gelių privalumas yra jų slydimo savybės. Kadangi vandens pagrindu pagaminti ultragarsiniai geliai turi daugiau nei 90 % vandens, jie yra palyginti nebrangūs. Internete dažnai kalbama apie šių ir brangesnių gelių skirtumą, naudojamą, pavyzdžiui, lytinių organų srityje, juk jų savybės ir sudėtis atrodo identiškos. Bet tai tik iš pirmo žvilgsnio.

Diagnostikai naudojami ultragarsiniai geliai sukurti trumpam buvimui ant odos. Jie priklauso grupei medžiagų, kurias reikia  „nuplauti vandeniu“. Dėl didelio vandens kiekio juos reikia tinkamai konservuoti, o tai galima pasiekti tik naudojant galingus konservantus, tokius kaip MDGN (1,2-dibromo-2,4-decianobutanas). Nuo pat pristatymo MDGN tapo vienu galingiausių kontaktinių alergenų, todėl nuo 2007 metų jį uždrausta naudoti ir išbraukė iš patvirtintų konservantų sąrašo. Be MDGN, yra daug kitų konservantų, kurie sukelia alergines reakcijas. Dažnai geliuose taip pat yra fenoksietanolio, benzilo alkoholio ir parabenų kaip konservantų, todėl jų negalima naudoti atliekant kosmetines ultragarso procedūras dėl didelės alergijos rizikos. Frazės produktų aprašymuose, pvz., „be formaldehido“ arba „nedirginantis“, šiame kontekste sukuria klaidingą gaminio saugos jausmą.

Siekiant sutaupyti, kosmetologijos paslaugų rinkoje dažnai naudojami pigūs medicininiai geliai, nes specializuoti geliai ultragarsiniams aparatams dažniausiai yra brangesni. Tačiau net ir šiuo atveju būtina atidžiai ištirti jų sudėtį. Juk ultragarsinės procedūros naudojamos veikliosioms medžiagoms pernešti į odą.

Dėl to ultragarsinis gelis turėtų būti:

• kontaktinė terpė garso bangų perdavimui

• „transportas“ kosmetikos pristatymui į odą

• odos priežiūros priemonė

Kosmetiniai geliai

Hidrogelių klampumas ir slydimo charakteristikos pasiekiamos pridedant karbomerų ir jų darinių. Karbomerai yra akrilo rūgšties polimerai (poliakrilatai), kurių druskos gali surišti didžiulį kiekį vandens. Natrio druskos kompozicijoje yra natrio karbomero arba natrio hidroksido pavidalu. Iš pirmo žvilgsnio preparato sudėtyje esantis natrio hidroksido kiekis rodo, kad jį naudojant gali kilti pavojus sveikatai, tačiau jis naudojamas tik kaip neutralizuojanti medžiaga gamybos procese, o paruoštame gelyje jo nėra.

Dėl didelės molekulinės masės karbomerai nėra absorbuojami odoje. Odos paviršiuje likęs gelis dėl savo plėvelę formuojančių savybių turi net puoselėjantį poveikį, kurį galima pagerinti pridedant, pavyzdžiui, ksantano dervos. Ksantano derva yra biotechnologiniu būdu pagamintas polisacharidas, pasižymintis tirštinimo savybėmis ir pagerinantis ultragarsinio gelio slydimą. Kaip ir hialurono rūgštis, ksantano derva pasižymi maloniu odą lyginančiu poveikiu, be to, pasižymi dideliu drėkinamuoju poveikiu. Po procedūros gelio perteklių reikia nuvalyti arba nusausinti, papildomai plauti odą nereikia. Transepiderminis vandens praradimas sumažės, jei ant odos paviršiaus liks gelio likučių. Jei ultragarsiniame gelyje yra tirštiklio, pvz., natrio karbomero arba ksantano dervos, gelį galima naudoti net gryną.

Taip pat drėgmės išlaikymo odoje efektas pasiekiamas pridedant glicerino, glikolių ir cukraus alkoholio, pavyzdžiui, sorbitolio. Jis įtrauktas į gelius, kuriuose nėra konservantų, siekiant padidinti galiojimo laiką. Šie geliai nesukelia alergijos, yra visiškai skaidrūs ir yra gana saugūs lyginant su kitais ultragarso geliais. Jie yra puikūs veikliųjų medžiagų nešikliai vandeninių ekstraktų, vitaminų ir monoserumų, tokių kaip D-pantenolis, hialurono rūgštis ir CM-gliukanas.

Esant tinkamam suderinamumui, gelius galima naudoti net augaliniams aliejams skiesti. Dėl to aliejai tampa mažiau skaidrūs, įgauna pienišką išvaizdą ir puikiai tinka odos priežiūrai, ypač jei aliejuose yra nepakeičiamųjų riebalų rūgščių. Tačiau ultragarsinis poveikis pastebimai pablogės dėl sąsajos tarp aliejaus lašelių ir vandeninės fazės.

Būkite atsargūs su jautria oda

Jei ultragarso gelyje yra augalų ekstraktų, reikia atsiminti, kad jie prasiskverbs į raginį sluoksnį ir kai kuriais atvejais gali sureaguoti jautri oda. Todėl būtina atlikti išankstinį preparato toleravimo patikrinimą.

Veikliosios medžiagos taip pat gali būti naudojamos kosmetinėse ultragarsinėse procedūrose.

Be jau minėto celiulito gydymo, ultragarsas nurodomas šiais atvejais:

• odos stangrinimas hialurono rūgštimi ir amino rūgštimis;

• raukšlių išlyginimas rėžiukų ekstraktu arba oligopeptidais;

• odos išlyginimas alavijų, dumblių, D-pantenoliu arba linų sėmenų aliejumi;

• saulės eritemos terapija ežiuolės ekstraktu ir linų sėmenų aliejumi;

• medžiagų apykaitos skatinimas žaliąja arbata, kofermentu Q10 ir fitohormonais;

• atopinės odos priežiūra nakvišų aliejumi;

• hiperpigmentacijos gydymas;

• masažuoti randus vitaminais A, C ir E.

Norint įvesti liposomose ar nanodalelėse esančias veikliąsias medžiagas, ultragarso procedūros taikyti nereikia. Šios sistemos gana greitai prasiskverbia per odą.

DERMAVIDUALS ULTRAGARSO GELIS: Plačiau 

Autorius: Dr. Hansas Lautenschlägeris